Mitől öntapadó? Ugyanolyan tartós? Mit kell tudni róla? Ezeknek fogunk most utánajárni!
Amennyiben bitumenes vízszigetelő lemezekről esik szó, úgy legtöbbünknek a körülményes kivitelezési módszer, lángolvasztás és az ezzel járó egyéb problémák jutnak eszükbe.
Lehet sokan nem is hallottak róla, de a bitumenes vízszigetelő lemezek típusai között igen fontos megemlíteni az öntapadó változatokat.
Mitől különleges ez a technológia, hol alkalmazható és miért érdemes alkalmazni?
Először is fontos kiemelni, hogy az öntapadó bitumenes lemezek a legjobb minőséget képviselik és a legmagasabb műszaki elvárásokat teljesítik. Ebből a tényből fakadóan kizárólag modifikált lemezekről beszélünk és egyáltalán nem versenytársa egy oxidált GV típusú lemeznek – minőségben jóval az említett termék felett jár. Itt megjegyeznénk, hogy egy oxidált GV lemeznek is megvan a maga helye és beépíthetősége, de most maradjunk az öntapadó kategóriánál.
Egy öntapadó bitumenes vízszigetelő lemez olyan speciális bitumenes keverékből áll mely garantálja a legmagasabb élettartamot, flexibilitást és műszaki tartalmat.
Felhasználás hely szerint lapostetőkön, dongatetőkön, tetőparkolóon, mélygarázsoknál, alagutaknál, csatornáknál illetve olyan helyeken ahol a nyílt láng használata vagy veszélyforrás vagy a környezeti feltételek miatt a telepítés során nyílt láng nem alkalmazható.
Ahogy láthatjuk lényegében az alépítményi szigetelésektől - a tetőkig mindenhol beépíthető.
A vízszigetelési munkálatok kivitelezésénél a biztonság kiemelt kérdés. A szigorodó tűzvédelmi szabályozás egyre inkább megnehezíti a nyílt láng használatával történő telepítést, különösen olyan helyzetekben, ahol tűzveszélyes anyagok is jelen vannak (pl.: műanyagok, fa, polisztirol, stb.) Alépítményeknél kiemelt kockázatot jelent a lángolvasztás, mivel ha a kivitelezés nem megfelelő minőségű, úgy az utólagos javítás/hozzáférés rendkívül körülményes!
A termék felépítése
Hogyan tudom megoldani egy lapostető vagy alépítmény vízszigetelését anélkül, hogy lángot használjak?
Nézzük meg az alábbi lapostetős példát:
Tegyük fel, hogy lapostetőnkön polisztirol hőszigetelésre kell telepíteni 2 rétegű bitumenes vízszigetelést. Ebben az esetben kiváló választás egy öntapadó alátétlemezzel vízszigetelni közvetlen az EPS hőszigetelésre majd lángolvasztással telepítve a palazúzalékos záróréteget.
(Természetesen, ha ez egy egyenes rétegrendű tetőszigetelés akkor a hőszigetelés alatt egy alumínium hordozóbetétes párazáró bitumenes réteget is el kell helyezni.)
Egyszerűsítve - milyen előnyökkel jár az öntapadó bitumenes vízszigetelés?
1. Nem kell lángolvasztó készülék (nem kell készülékre beruházni és nincs PB gáz költség)
2. Nincsenek forró balesetveszélyes felületek
3. Túlhevítés kizárva (nem sérül a bitumenes lemez)
4. Nincs zajterhelés
5. Nincs anyagmegfolyás
6. Nincs anyagvékonyodás
7. Nem kell bajlódni a lángolvasztás során felbukkanó problémákkal (ha nincs megolvasztva a lemez eléggé akkor nem tapad le megfelelően, ha túl van olvasztva akkor anyagában roncsolódik)
8. Gyorsaság – ez a legnagyobb előny (egy 2 rétegű tetőrendszert legalább 30-50%-al rövidebb idő alatt lehet telepíteni, mint ugyanezt lángolvasztásos kivitelezéssel)
9. Könnyebb tömeg (fizikailag nem annyira megterhelő a lemezek rakodása (pl.: egy 4mm vastagságú öntapadó lemez tekercsenként 10-15 kg-al könnyebb hagyományos társainál) továbbá a tető nincs akkor terhelésnek kitéve
10. Részletképzések/áttörések kivitelezése pofonegyszerű
11. Rendkívül erős tapadóképesség (a tapadóképesség bőven elegendő ahhoz, hogy ellenálljon a szélszívó hatásnak)
12. Szinte bármilyen felületen alkalmazható (hőszigetelés, fa, fém, beton, műanyag)
13. Azonnali vízszigetelés jön létre a toldásoknál/átlapolásoknál
14. Nincs környezetkárosító hatás, mint a lángolvasztásnál (felszabaduló káros gázok kizárva)
Csakúgy, mint a lángolvasztásos lemezeknél, úgy itt is legalább +5°C-os külső hőmérséklet szükséges a telepítéshez, elkerülve így az esetleges páralecsapódást.
Az öntapadó bitumenes lemezek telepítésénél nem minden gyártó írja elő a kellősítő alkalmazását, viszont mi minden esetben javasoljuk!
A kellősítésről és előnyeiről részletesebben ide kattintva olvashat!
Termékajánló / megoldások / példák:
A fent leírt példák csupán reprezentatív példák! Az anyagválasztás a tervektől, előírásoktól és a beépítés helyétől függően változhat!